Típusjele vagy fantázianeve nemigen van, "IR Infrared Flame Detector" vagy hasonló néven szokott előfordulni, egy IR LED és egy LM393 komparátor adja a lényegi részét, és 200-300Ft áron kapható.
Többféle színben és némileg eltérő alakban is létezik, a négy tűs változaton van egy analóg láb is, ha szeretnénk ellenőrizni az eszköz által adott jelzés szintjét, amivel a téves riasztásokat lehet kordában tartani.
(Nem összekeverendő a hasonló kivitelű, de robotokon használt akadályelkerülésre való modullal)
Alapvetően kis távolságra tervezték a működését, nagyjából 1 méteren belüli 760-1100nm hullámhosszú fény (láng) detektálására.
Nagy tüzeket nagyobb távolságról is érzékelne véleményem szerint, de inkább nem gyújtom fel a lakást az elmélet bizonyítása érdekében, akinek van ideje és lehetősége szabadtérben tálcatűzzel kipróbálni, hajrá.
Bekötése nagyon egyszerű, a VCC lábra kell a +3.3V, a GND-re a föld, a D0 egy digitális GPIO lábra, az A0 pedig egy analóg bemenetre, ha van a feldolgozóegységen. (a VCC egyébként 5V-ról is megy, de Raspberry-vel nem ajánlom az ilyen módon való tápolást, mert a D0 lábán TTL jelet ad, azonos szinten, mint amit kap, szóval 5V lenne ebben az esetben, amit a Raspberry nem nagyon szeret)
A rajta levő potenciométerrel a helyszínen kell beállítani a megfelelő érzékenységet, úgy, hogy a PWR-LED piros fénnyel világít, az OD-LED pedig ne világítson alaphelyzetben. Ha a PWR-LED nem világít, nem kap áramot az eszköz, vagy hibás. Ha kezünket elhúzva az érzékelő előtt az OD-LED felvillan, akkor túl érzékeny, még csavarjuk lejjebb. Ha az OD-LED állandóan világít, akkor szintén túlságosan érzékenyre van állítva. A megfelelő beállítás nagyjából az az eset, mikor a kezünk mozgatására nem jelez, de pl a tőle legalább 10cm-re levő öngyújtó lángjára az OD-LED felvillan.
Python-ból történő használatára az alábbi unit-ot írtam:
https://github.com/enesbcs/multisensor-python-rpi/blob/master/unit_flame.py
Használata előtt az ADC átalakító függvénykönyvtárát is telepíteni kell! Használati példa a Góliát projektben.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.