Az AM2320 a DHT22-höz paramétereiben némiképp hasonlító, de annál fizikailag kisebb (12,1x15x4,5mm) saját házzal ellátott hő-, és páratartalom mérő, ugyanúgy +/-0,5 fok pontosságú mérési pontosságot ígér a gyártó. E mellett a relatív páratartalmat is méri 3% pontossággal. A legfőbb különbség a csatlakoztatás módjában rejlik. Bár ugyanúgy négy lába van, ezeket másképpen kell csatlakoztatni, mivel egy I2C buszon kommunikáló eszközről van szó.
Ugyanúgy megtalálható benne a 2 másodperces korlát, vagyis leghamarabb 2 másodpercenként lehet hozzá fordulni adatokért. (Viszont tapasztalataim szerint kevesebb hibát és érvénytelen adatot is dob, mint a DHT)
Csatlakoztatásra négy tű szolgál, melyek szemből nézve balról jobbra haladva:
- 1. VCC: 3.1-5.5V DC táp
- 2. SDA
- 3. GND: Raspberry GND
- 4. SCL
Ezt nézhetjük úgy is, hogy egyel több lábat igényel, mint a DHT, de ha használunk egyéb I2C eszközt is, akkor csak 2 láb kell összesen, mindegyik (pl fénymérő, RTC...) I2C buszos eszközzel történő kommunikációram ilyen módon spórolhatunk a csatlakozásokkal.
Beépített felhúzó ellenállás nincs benne, így ESP8266 modul esetében ezt nekünk kell külön biztosítani, Raspberry esetében erre nincs szükség, a hardveres I2C csatlakozóin ez megoldott.
Aki bizonytalan, annak itt az adatlap.
Szoftveres megjegyzések:
Az ESPEasy TESTING binárisok tartalmazzák a használatához szükséges plugint. Fontos: az I2C Scanner-t hiába futtatjuk, nem fogja megtalálni az eszközt! Ennek ellenére, ha jól kötöttük be, és biztosítottuk a szükséges felhúzó ellenállásokat (2-10k) az SDA és SCL lábakra, akkor a plugin engedélyezése után pár másodperccel már jönnek is az adatok!
Raspberry-re nem találtam függvénykönyvtárat hozzá, de az alábbi repoból letölthető egy működő kód:
Két fontos dolog:
- Az I2C buszt a szokásos módon a "dtparam=i2c_arm=on" beszúrásával a /boot/config.txt-be tudjuk megoldani
- Az I2C busz sebességét ne növeljük az alapértelmezett fölé, különben az első mérés után nem kapunk értelmezhető adatot
- Az i2cdetect sajnos nem fogja megtalálni az eszközt, hiába is próbálkozunk, de ahogy az ESP-nél így itt is működni fog ettől függetlenül, amennyiben helyesen kötöttük be (itt elvileg nem kell külön felhúzó ellenállás)
Egyszerű használata pedig az alábbi.
RPIEasy mintabeállítás:
Először is belépünk a Hardware/Pinout&Ports menübe, majd engedélyezzük az I2C-t, majd Submit gomb és újraindítás következik. (nem keverendő össze az I2S-el, amire nem sok szükség van, így azt letiltjuk)
Ez után a Devices menüben valamelyik EDIT gombra kattintva felvehetünk egy AM2320 típusú eszközt. (Ha nem sikerül felvennünk, kapunk egy hibaüzenetet, amiben az i2c-re kattintva megpróbálja a szükséges smbus python modult feltelepíteni az RPIEasy, ez egy darabig eltarthat)
A Name-Név beállítás kötelező elem, az Enabled bepipálásával engedélyezzük az eszköz működését, I2C címet nem lehet választani, mivel ez a típusú eszköz csak egyetlen címen érhető el - ha jól kötöttük be és elérhető.
Ha felvettük a Controllers menüben már a Domoticz HTTP/MQTT közül valamelyiket, akkor a Send to Controller engedélyezése után, ha Submit-ot nyomunk, beírható a Domoticz-ban szereplő virtuális IDX azonosító szám.
Az Interval-t érdemes 30-500 másodperc közé állítani, nem érdemes túl gyakorira, mivel ritka eset, hogy fél percenként változzon a szoba hőmérséklete...
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.