A WiFi-s intelligens kapcsolók etalonja a Sonoff Basic. Liciten végre sikerült hozzájutnom féláron, egyébként cirka 1800Ft. Volt egy sanda gyanúm, hogy kiszúrják majd a szemem egy klónnal, de nem, legalábbis a belseje szerint igazi Sonoffot kaptam. Ugyan villanykapcsolónak én sokkal praktikusabbnak látok egy Touch/T1 modellt, hiszen azoknál megmarad a kézi kapcsolás lehetőség is, míg itt bajosan - legalábbis a kis fekete gombot, ami a Basicen van, és kézzel lehet váltani az állapotát, nem hiszem, hogy el lehetne adni dizájnos villanykapcsolónak. Persze van amihez remek megoldás, pl én páramentesítőhöz, szobaventilátorhoz használom, de kinek milyen célfeladata akad.
Természetesen, mielőtt nekiálltam volna a gányolásnak, kipróbáltam a gyári EweLink nevű alkalmazásával, az Lin-re kapott fázist, az Nin-re nullát. (Az S20 használata persze még mindig kevesebb szerelést igényel) Felmerülhet a kérdés, hogy miért kell nekünk vesződnünk a polaritással, mindenki megszokta, hogy a háztartásban előforduló eszközöket mindegy milyen irányban dugjuk a konnektorba (mert ugye ott is az egyik a fázis, a másik a nulla) akkor is működnek. Bár nem drága tétel, ennek ellenére nem nagyon akarózott kipróbálni a fordított bekötést, bár feltehetőleg működne.
Viszont minden, az eszközben levő védelem (varisztor, biztosíték) az L vagyis fázisbemenetre van kötve, így még ha véletlen működne is fordítva, akkor is nagyon ajánlott a feliratozott bekötési utasítás szerint eljárni, egy egyszerű fázisceruzával meg tudjuk állapítani melyik vezetéken jön a fázis. Mert az N vonalon semmi nincs, direktben van átkötve a fogyasztóig...
Elindult, leírás szerint nyomva tartottam az egyetlen gombját 7 másodpercig, kicsit villogott a zöld LED-je, és sikerült is párosítanom a mobilalkalmazással. Ez után már telefonnal lehetett kapcsolgatni, hallatszott, hogy kattog a relé. Miután ilymódon kipróbáltam, visszaigazoltam, hogy az ebayes eladó nem bóvlit sózott rám, és nekiálltam szétkapni.
Az előzőleg tesztelt Powstro klón után gondoltam, na majd ezt most milyen könnyű lesz megflashelni... hát nem jött be. Eddig minden leírásban és képen amit találtam a Sonoff Basic-eken szépen üresen volt hagyva a programozáshoz szükséges négy lyuk.
Amit kaptam, azon valami zseni telenyomta ónnal ezeket, és az eltávolításához szükséges eszközöknek és tudásnak momentán híján vagyok (meg hely sincs túl sok mellette a pákának felülről), így óvatosan az aljáról odaforrasztottam négy darab jumper kábelt a feltöltés idejére, szóval a tervezett laza megoldásom, miszerint négy darab apa végű jumper kábelt odafogatok 10 másodperc alatt Bluetack-el, amit rákötök a programozóra, egy kicsit hosszadalmasabbra sikeredett. Aki be akarja építeni valahová, a lapnak - doboz nélkül - 65x34mm az alapmérete, hasonlít a Raspberry Pi Zero-ra. :) De 65-ös kötődobozba persze nem fér be.
A bekötési sorrend így néz ki:
Ebből a fenti négyre van szükség:
- 3V3 a programozó 3V3 lábára, RX a programozó TX lábára, TX a programozó RX lábára és GND a GND-re.
A GPIO14-re ízlés szerint egyéb eszközt is ráköthetünk, pl DHT22 hőmérőt, RF vevőt, IR vevőt, ami épp eszünkbe jut. Nem mellesleg, ha nem sűrűn akarjuk programozni később, akkor az RX/TX lábakat szoftveresen át lehet definiálni I2C adatvonalnak is.
Az UART-on keresztüli programozás a szokásos. Bekötjük a fenti kábeleket a programozóra, megnyomjuk és nyomvatartjuk a Basic egyetlen, fekete színű gombját (kattanó hangra érdemes figyelni, hogy sikerült-e), majd bedugjuk a számítógép USB portjába a programozót - én ez utóbbihoz USB hosszabbító kábelt szoktam igénybe venni. A Basic gombját 2-3 másodperccel EZT KÖVETŐEN elengedhetjük és ha nem kötöttünk el semmit, programozó módba kerültünk. Kicsit zavaró, hogy a klónhoz képest itt nem sok visszajelzés jön, nem villognak a LED-ek, ha elérünk eddig, de sebaj.
Indítsuk el NodeMCU PyFlasher programot:
sudo python2 nodemcu-pyflasher.py
Mivel ESP8285 modul van rajta, ezért a következő beállításokat használtam:
- Baud rate: 57600
- Flash mode: Dual output (dout)
- Erase flash: yes
Én a Tasmotánál maradtam, ez a legegyszerűbb és legpraktikusabb megoldás szerintem Sonoff eszközökre, de bármilyen más firmware is rátehető, ízlés szerint - persze ami ráfér az 1MB integrált flash tárhelyére.
A négyszeri gombnyomással történő WiFi hotspot bekapcsolás már megint nem jött össze, így újraküldtem rá egy saját magam által fordított firmware-t, amibe beágyaztam a WiFi jelszót, így már tudott csatlakozni - de rögtön le is kapcsolódott. Ezzel elszórakoztam egy kis ideig, mire rájöttem, hogy szerencsére nem a hardvert vágtam tönkre, leforrasztottam a nagy nehezen rágányolt négy darab jumper kábelemet, és a működés helyreállt. Valami összeérhetett, ami nem tetszett neki, még jó, hogy nem gyulladt ki az egész. Ennyit az elektronikai és forrasztópákával kapcsolatos ismereteimről.
A be-kimenetek a következőek:
- GPIO-0 a nyomógomb (bemenet)
- GPIO-12 relé (kimenet)
- GPIO-13 zöld LED (kimenet)
A Tasmotában sokat nem kell állítani, mivel a Basic a legelső a listáján és alapból erre állítja:
A Configuration/Configure MQTT alatt megadtam az alábbiakat:
- Host: saját MQTT szerverem helyi IP címe, amelyen telepítve van a Mosquitto bróker és fut is
- 1883 (alapértelmezett)
Ha az MQTT brókernek nincs beállítva jelszó, akkor bármi lehet ezekben a mezőkben, úgyse kéri. A Topic-ot viszont érdemes beállítani valami egyedire, különben az azonos nevű topikban levő eszközök egymást is kapcsolgathatják!
A Configure Domoticz alatt az IDX1-et kell beállítani a megfelelő számra, ami már a Domoticz-ban fel van véve.
A Configure Other-ben az MQTT enable alapesetben engedélyezve van, így mást nem kell beállítanunk ahhoz, hogy MQTT-n Domoticzból tudjuk vezérelni.
Ha nem megy, valamit nagyon elrontottunk az MQTT bróker beállításaiban, de az nem a Basic hibája...
Egyéb tippek:
Amennyiben 192.168.1.10 a Mosquitto brókert futtató szerver IP címe, és 23 a felvett IDX, akkor kézzel az alábbi parancsokkal győződhetünk meg a működéséről:
mosquitto_pub -h 192.168.1.10 -t "domoticz/in" -m '{ "idx": 23, "nvalue": 1.00, "svalue": "On" }'
mosquitto_pub -h 192.168.1.10 -t "domoticz/in" -m '{ "idx": 23, "nvalue": 0.00, "svalue": "Off" }'
Az MQTT kommunikációba az alábbi módon hallgathatunk bele:
mosquitto_sub -h 192.168.1.10 -t "domoticz/in"
Ha látjuk a 23-as idx-ű eszközt kommunikálni, akkor az eszköz sikeresen csatlakozott az MQTT szerverhez. Persze ugyanezeket a Domoticz Beállítás->Esemény menüben is meg tudjuk tekinteni, feltéve, hogy a Domoticz-ot sikeresen beállítottuk az MQTT brókerre való csatlakozáshoz.
Hazai hivatalos viszonteladó:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
karolyia 2018.11.01. 09:40:33
de továbbmegyek: mqtt-n keresztül nem hajlandó a másik kettő kommunikálni sem. próbáltam már még bevetni pár nodemcu-t, de ugyanez a helyzet. esetleg nem tudod, hogy mi lehet a nyűgöm??
egyébként az első hibátlanul teszi dolgát, kapott is egy termosztát scriptet domoticz alatt. a soron következőtől már lassan agyf@xt kapok....
eNeS 2018.11.01. 10:44:00
karolyia 2018.11.01. 17:09:07
a toggle probléma is megoldódott. a backup valóban csodákra képes :)
köszi szépen! :)
még egy kérdés: domotitcz-ban hogy lehet a hőmérséklet mintavételezési idejét csökkenteni? tojáskeltetőt szeretnék még automatizálni vele, ott meg tized fokok számítanak. 1-5 másodpercenként kellene csekkolni, hogy ne főtt, hanem élő tojások maradjanak.
eNeS 2018.11.02. 06:03:22
karolyia 2018.11.02. 20:07:49
konklúzió: ha megbízható gép kell, akkor linux. a windows-on továbbra is csak a photoshopot fogom használni. házi szervernek meg pi...
BigCsaba 2018.12.16. 20:04:57
Egy kis segítséget szeretnék kérni, mivel megbízható forrást nem találtam a net-en arról, hogy a Sonoff Basic-re lehet-e külső wifi antennát applikálni. Egyes modelleken van helye UFL csatlakozónak, de a BASIC esetében ezt nem tudtam lokalizálni. Van esetleg ilyen irányú ismerete?
Segítségét előre is köszönöm
NCs
eNeS 2018.12.17. 14:11:34
BigCsaba 2018.12.18. 08:19:22
HRoleez 2019.02.02. 20:54:58
Hogyan lehet espeasy-vel megoldani, hogy egy áramszünet után az előtte lévő állapotban maradjon a relé?
Köszönöm.
eNeS 2019.02.03. 09:59:34
www.letscontrolit.com/forum/viewtopic.php?t=5015
HRoleez 2019.02.04. 09:13:10
Én is a termosztát-kazán vezérlést szeretném biztossá tenni - mint az említett fórumban.
R.
eNeS 2019.02.04. 10:08:18
eNeS 2019.02.05. 18:19:24
HRoleez 2019.02.06. 06:47:50
Világosabb lett az MQTT/HTTPjson közti különbség!
Ez azt is jeleenti, hogy a SONOFF S20-on az ESPeasy küldi az állapotát, ha
kézzel kapcsoljuk? (és így látom a domoticz-ben?)
eNeS 2019.02.06. 18:57:21
HRoleez 2019.02.08. 07:01:04
Domoticz-ban a relét "reprezentáló" switch elem állapota
rákattintás nélkül is megváltozik a panelon (kijelzése), ha a
'domoticz/in ...' (megfelelő idx, stb...) publikál az esp?
eNeS 2019.02.08. 07:38:09
on MQTT#Connected do
event,checkstate
endon
on touch#switch do
event,fireswitch
endon
on fireswitch do
pulse,12,1,150
pulse,13,1,150
endon
on RX#switch do
event,checkstate
endon
on checkstate do
if [RX#switch] > 0
Publish domoticz/in,{"idx":10,"nvalue":1,"svalue":"On"}
else
Publish domoticz/in,{"idx":10,"nvalue":0,"svalue":"Off"}
endif
endon
eNeS 2019.02.08. 07:39:03
2019.05.05. 14:11:56
Nehéz szülés volt, de sikült két sonoff-basic-re felraknom a tasmota firmware-t. A legnagyobb gondot a forrasztás okozta, ugyanis hagyományos forrasztó pisztollyal "elefánt a porcelán boltban" meló, mert a sonoff basic-en nincs "header-pin sor" gyárilag a soros-port-hoz, csak lyukak a panelen. Végül hosszabb ellenállás lábakat sikerült beforrasztani, csak a drótot melegítve, amikre később krokodil csipesszel csatlakoztam. Az ellenállás lábak a programozás után biztonságosan kiforraszthatóak.
A kapcsolgatáshoz végül a "backlog" paranccsal egyszerre adom ki a "pulsetime" és a "power on" sort :
sonoff-ip/cm?cmnd=backlog%20pulsetime%2050%3Bpower%20on
ezt az URL parancsot a "curl" programmal web-broser nélkül is kiadhatom parancs-sorból, akár batch file-ból is.
Egy captive-portált igyekszem összerakni openwrt routeren, ami a wifi-re csatlakozva minden esetben a saját vezérlő oldalamra téríti a böngészőt. (dedikált, csak erre a feladatra szánt router). Még bővítenem kell a tudásomat php irányban.
Egy kérdés, hogyan tudom átnevezni a sonoff basic reléket?
eNeS 2019.05.05. 15:59:11
2019.05.06. 22:44:45
csinált már valaki itt mély-alvós elemes url-hívós esp8266 nyomógombot?
eNeS 2019.05.07. 17:22:47
2019.05.07. 18:02:57
Valaki azt írta, hogy deep-sleep helyett inkább teljesen áramtalanít és minden alkalommal "cold" állapotról indít.
Kérdés: Mennyi idő alatt áll fel a rendszer különböző alvásokból és cold állapotból?
www.hackster.io/iboboc/smartbutton-pro-06ce5d
ez deep-sleepes és gihub-on vannak hozzá html és lua filok.
Ezt 2mp-ig kell nyomvatartani, hogy felébredjen és öntartó legyen.
eNeS 2019.05.07. 18:17:28
2019.05.07. 18:34:39
2019.05.07. 20:58:33
esp8266-notes.blogspot.com/2018/04/esp8266-and-tpl5111.html
ezen a megoldáson egy tpl5111 időzítö modult használ az alkotó; deep-sleep helyett hidegindítást csinál. elvileg az időzítő modulnak kisebb az alvási árama, mint az esp8266 deep-sleep árama, ezért takarékosabb lehet az elemekkel. (a harmadik modul a képen egy hőfok-páratartalom sensor-nak néz ki).
randomnerdtutorials.com/esp8266-voltage-regulator-lipo-and-li-ion-batteries/
ezen a címen egy kis fogyasztású LDO fesz-szabályzó van, ami 4.2v-ot veszi vissza 3.3V-ra és hagyja tovább esni az aksit. asszem az 1000uF azért van hogy wifi-adás alatt ne essen számottevően a tápfesz.
eNeS 2019.05.07. 22:06:51
eNeS 2019.05.07. 22:32:19
2019.05.08. 03:25:34
magát a nyers 6-lábú csipet 257 huf-ért/db +posta. lehet, hogy elég csak a csip, legalábbis one-shot-mode ban időzítés nélkül mintha csak egy nyomógomb elég lenne semmi sallang (minden benne van a tokban)
2019.05.09. 16:43:43
hideg indítás mellet teszem le a voksom, tehát a modul és az LDO csak addig fogyaszt, amíg nyomva tartom a gombot, más esetben semmi nem szívna áramot. Egy, vagy 2-3 sendtohttp akció után (sonoff tasmota backlog parancssorok) felkapcsolnék egy LED-et, hogy már elengedhetem a gombot.
van pár dev kit AMICA modulom 4MB flash-sel. Erre felraktam a 4M ESPeasy Mega firmware-t (nem találtam nem mega-t). És power-on után már felcsatlakozik a routerem-re. (a router MAC címek alapján fix IP címeket oszt ki a moduljaimnak). (sajnos a dev kit CP2102 usb-soros-portját nem tudtam életre kelteni, de a már bevált FT232RL-FTDI-USB-TTL-soros-adapter-modullal összekábelezve a NodeMCU-PyFlasher-4.0-x64 látszólag hibátlanul felpörkölte a Mega firmware-t)
kérdés: milyen rule-okat kell létrehoznom, kiadja a 2-3 sendtohttp csomagot a LAN-ra, majd csak ezek végeztével felkapcsolja a led-et?
eNeS 2019.05.09. 20:17:58
2019.05.09. 22:28:47
(furcsaság képpen a rulesx.txt-kre bezzeg emlékezett kábelrántás után is).
a rules-zal kapcsolatban van egy "wifi.connected" trigger, amire 2 sendtohttp action-t elvileg összerakhatok (multi action) ugyanabban on-do-end körben.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal