Korábban bemutattam egy kis méretű relét, amit WiFi-ről lehet kapcsolgatni, egy nyolclábú ESP-01S segítségével. Ennek egy valamivel nagyobb testvére az alábbi, LC Technology által gyártott változat.
Legkönnyebben "ESP8266 WiFi IOT Relay" néven bukkanhatunk rá. (ám különösebben nem ajánlom a használatát, mind a kisebb ESP-01S, mind a Yunshan variáns jobb, több szempontból is)
Létezik 5V-os és 12V-os tápellátást igénylő változata is, hozzám egy DC12V-os érkezett tesztre. Az IN+ és IN- bekötési pontokon várja a megfelelő DC tápellátást, a hármas sorkapcsán pedig a relé csatlakozási pontjai érhetőek el (NO,NC,COM).
Fontos eltérés a nagyobb méreten kívül, hogy ezen a lapon egy másik chip vezérli a relé(ke)t, az ESP csak a távoli elérést teszi lehetővé. (ami nem feltétlenül jó dolog, mert az ESP önmagában is képes lenne ezeket a dolgokat intézni) 1, 2 és 4 relés lappal is elérhető.
Aránylag könnyű felismerni a (megfelelő szögből látható) két fehér nyomógombról és az azok mellett található STC chipről, ami a relék vezérléséért felel.
A gyárilag hozzá adott program ezúttal nem Felhő alapú, sőt meglehetősen félkésznek hat, szint könyörög azért, hogy lecserélje az ember... Egy jelszó nélküli AP-t hoz létre, amire az EasyTCP_20 nevű alkalmazás segítségével lehet a parancskódokat a fix IP címére a 8080-as portra küldeni.
Parancskódok hexadecimális értékei:
1. relé kikapcsolás: A0 01 00 A1
1. relé bekapcsolás: A0 01 01 A2
2. relé kikapcsolás: A0 02 00 A2
2. relé bekapcsolás: A0 02 01 A3
Akit bővebben érdekel a dolog ITT meglehetősen körüljárták a témát.
Aki azt hinni, hogy a lapon kivezetett programozótűket használhatja, meg fog lepődni: ezek általában az STC-hez vannak csatlakoztatva, így ezzel az ESP-t nemigen lehet programozni. Illetve, ahol két jumper van a tűkön, és lehúzza az ember ideiglenesen, ezzel megszakítva a két eszköz közti kapcsolatot, majd kiméri, hogy melyik megy az ESP felé, megoldható a dolog.. de ha nincs rajta, akkor marad a régi módszer: kihúzni az ESP-01-et és úgy programozni.
A soros flashelés az előző modellhez hasonlóan mehet, vegyük ki az ESP-01-et a foglalatából, ennek lábkiosztása a lapka alján is fel van tüntetve, de egyébként így néz ki:
Az USB-soros átalakítót a következőképpen lehet rákötni:
Az USB programozó 3V3-át rákötöttem direktben a VCC-re és a CH_PD-re, a GND a GND-re, TX RX-re, RX-TX-re. A GPIO-0-át pedig a megszokott módon GND-re kell kötnünk, hogy programozó módba lépjen a chip.
A működtetéshez szükséges P165 plugint is tartalmazó bináris ESPEasy firmware-ek letölthetőek innen:
https://drive.google.com/open?id=1bcZXYm56Y3vthJr8-jD3XUHlHrzC3BNX
A fenti archívumban többféle bináris is megtalálható, amennyiben nem tudjuk, hogy PUYA flash chip van-e az ESP-ben, akkor feltételezzük, hogy az, így az alábbi 1MB flash-hez valót töltsük fel esptool vagy nodemcu-pyflasher segítségével: ESPEasy_P165_1M128kS.core240.PUYA_OTA2.bin
Feltöltést követően a már az ESPEasy-ről szóló cikk szerint be tudjuk állítani a WiFi és alapbeállításokat, majd vegyünk fel egy "Serial MCU controlled switch" eszközt a Devices fülön.
Annak beállításaiban válasszuk ki az LCTECH lehetőséget, annyi számú relét, amennyi integrálva van a lapunkon, a Serial speed pedig 115200 vagy régebbi modelleken 9600 szokott lenni, ez némi kísérletezést igényelhet.
A "Uses command doubling" akkor kellhet, ha "dadog" az eszközünk és nem mindig veszi elsőre a parancsot. (ami egyébként lehet gyenge tápegységtől, vagy bekapcsolva felejtett Serial logging-tól az ESPEasy-n belül is)
A "Use IPD Preamble" akkor kellhet, ha az aliexpress-ről sikerült egy olyan hibás szériát vásárolnunk, ahol a négybájtos parancskódon kívül az ESP-nek szóló AT parancsokat is várja az STC chip - ritka eset egyébként, de ha semmi más nem jön be, egy próbát megér. Alapesetben ez utóbbi beállítás nem kell, nem segít, inkább gátolja a működést, ha helyesen van felprogramozva az integrált MCU.
Ha sikerrel jártunk az 1. relét a "relay,0,1" paranccsal aktiválhatjuk, és a "relay,0,0" paranccsal kapcsolhatjuk ki. A parancsot használhatjuk belső Rules szabályrendszerben, HTTP ( http://ESPEASY_IP/control?cmd=relay,0,1 ) vagy MQTT-n keresztül kiadva is. (Bővebben lásd-> ESPEasy parancsok)
Megjegyzés: Néhány gyenge másolatnál az MCU egyáltalán nincs felprogramozva, így azokkal hiába próbálkozunk, amíg nem szerzünk és töltünk rá egy gyári programot, addig semmit nem fog csinálni.
Természetesen Tasmota firmwaret is tehetünk fel, a típusát viszont nem tudjuk parancssorból beállítani, hanem a Tasmota firmware feltöltése után a Console-ban az alábbi linken leírt parancsok beírásával először engedélyeznünk kell a Rule-ok használatát, majd beírnunk egyet, ami egy (bármilyen) használaton kívül GPIO-ra ültet egy eseményfigyelőt, és annak változásaira küldi a fent már említett hexadecimális kódokat.
https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/LC-Technology-WiFi-Relay
Annyit még hozzátennék, hogy a 12V-os példány meglehetősen melegszik, gondolom a feszültségátalakító által hővé alakított különbséget érzékelem.. így az 5V-os jobb választás, ha már mindenképpen egy ilyen kialakítású wifis relét szeretnénk. Egyébként felesleges hibalehetőségnek látom a plusz eszköz beintegrálását az ESP alá a gyártó részéről.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
vampywiz17 2019.06.27. 13:48:51
eNeS 2019.06.27. 17:26:34
vampywiz17 2019.06.28. 11:45:28
Esetleg tudsz olyan modult, ami hasonlokepp van felepitve (kihuzhato ESP) de 230-as? Amit en lattam, az eddig mind felforrasztott volt.
Azert kerdem, mert a forrasztas a halalom, es jo lenne egy olyan 230-as esp rele, ahol mar fol vannak forrasztva a tuk :)