Az előző Noname nyitásérzékelő után gondoltam megvizsgálom a következő szintet, amiben már szabotázskapcsoló is helyet kapott. Sajnos az ára is duplája az egyszerűbbnek, kb 2500 Ft leszurkolásával juthatunk egy Kerui D026-hoz. [1] [2]
A csomagban érkezik kétoldalú 3M ragasztócsík, valamint a szükséges 1db 23A elem, mely 12V-os. Ez az első olyan általam tesztelt RF cucc, amiből kinézem, hogy valóban kibír akár 6 hónap folyamatos üzemet is.
Sajnos a visszajelző LED-et az előző nyitásérzékelőhöz hasonlóan ezúttal is csak maximum hardveres módon tudjuk letiltani egy éles szike segítségével, melytől ezúttal eltekintek.
A kisebbik egység a mágnes, a nagyobbik tartalmazza az érzékelőt, melyben az elem és a rádióadó is található. Semmilyen beállítási lehetőség nincs benne, érzésre és látványra is masszívabb, vastagabb az anyaga, mint a korábban teszteltnek, és a lekerekítés miatt valamivel kisebb, elegánsabb.
A szélén levő jelölés mentén kell egymás mellé illeszteni őket, lehetőség szerint szorosan, hogy csukott állapotot érzékeljen, ha a mágnes eltávolodik, akkor nyitott állapotot fog jelezni. Körülbelül 1cm távolságról már érzékeli a mágnest, így valamennyire a lötyögő nyílászárókon is alkalmazható megoldás.
A középen levő tamperkapcsoló benyomott állapotban van, ha falra van szerelve/ragasztva, ha valaki leemeli akár elemcsere, akár egyéb célból, akkor egy RF kódot küld az egység. Nyitáskor és záráskor is küld egy-egy kódot, mind a három esetben egymástól eltérő kódot ad. Mivel a benne levő elem 12V-os, elméletileg a hatótávja is jóval nagyobb lehet, mint az általam korábban tesztelté, tesztjeim során legalábbis a lakás minden pontján működött.
Kiknek ajánlanám? Akik nem elégedettek az előzőleg tesztelt, tamper nélküli, kis hatótávú, 1.5V-os elemmel üzemelő, szögletes, noname nyitásérzékelővel, és hajlandóak többet kiadni érte.
A 433Mhz-es eszközök frekvenciája továbbra is aránylag könnyen zavarható, így kormányügynökség-szintű védelmet ne várjunk az eszköztől, és MABISZ ajánlás híján a biztosító sem fogja elfogadni káreseménynél, mint riasztórendszert.. ha mindezeknek tudatában vagyunk, és együtt tudunk élni vele, nem annyira rossz választás.
Akik nem feltétlen DIY-megszállottak, a Kerui saját riasztóközpontját (cirka 60dollár) is megvehetik hozzá, de a korábbihoz hasonló módon használható akár DIY RF vevővel, akár USB-s RTLSDR vevővel, bár ez utóbbiban egy kicsit csalódtam. Ugyanis az rtl_433 a leírások szerint támogatja a Kerui protokollt, viszont a hozzám érkezett teszt-egyedet /ezt sem!/ nem ismerte fel, méghozzá ahogy láttam az időzítések jelentősen eltérnek attól, amit az rtl_433 várna. Ami több okból is lehetséges, akár a gyártónál lett ez a sorozat másképp felprogramozva, akár ez egy gyenge másolata az eredetinek.. lényeg az, hogy továbbra is csak az univerzális FLEX enkóderrel lehet megismertetni az rtl_433-al ezt a mozgásérzékelőt is.
Szerencsére a Kerui mozgásérzékelőnél használt Flex enkóder sor ennél is működik:
rtl_433 -X 'n=Digoo,m=OOK_PWM,s=756,l=2032,r=9160,g=0,t=0,y=3316'
Ez után már küldi akár JSON formátumba is az észleléseket.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.