Már jó ideje jó viszonyt ápolok a Raspberry PI-vel, bár eddig csak a Raspberry Zero és a Raspberry Zero W variánsokat vásároltam, egyrészt mert olcsók, másrészt pedig azokra a feladatokra, amikre én terveztem használni, tökéletesen elegendőek az erőforrásai (1mag és 512MB RAM). Amint írtam korábban, bőven elfut rajta egy Domoticz szerver is, a nélkül, hogy maximálisan kiterhelné azt.
Viszont bizonyos feladatokra a Zero már kevés: pl ha szeretnénk grafikus felületet akadásmentesen, vagy érintőkijelzőt faragni belőle, amin Chrome fut, esetleg MultiRoom audioszervert építeni, ehhez bizony már izmosabb hardver kell.
Kaptam próbára egy Raspberry Pi 4-et, le is teszteltem hirtelen.
Azt kell mondjam általános desktop userként, a négy mag valóban látványos, még az ssh kapcsolat is gyorsabban épül ki, a GUI egyenesen repül - persze csak a kisgépekre tervezett LXDE vagy XFCE esetében. A 4GB RAM (kapható 1-2-4-8GB variánsa) még a Chromium böngésző futtatására is alkalmas. Mint tudjuk az SD kártya élettartama nem örök, ezért a kevés memóriával járó virtuális memóriahasználat kifejezetten ártalmas az egészségére. Tehát több RAM=hosszabb élet.
A GPIO kiosztás ugyanaz, mint a többi 40 tűs Raspberryn. Arra kell figyelni, melyik az egyes számú tű.
(van a régi 26 tűs, és az új 40 tűs, és itt a kompatibilitás valóban igaz, nem úgy, mint más, alternatív gyártók esetében, ahol ahány lap, annyi pin-kiosztás)
Ami nekem a Raspberry Zerok után szokatlan volt, az a két MicroHDMI port (2x4K felbontásig), ami még kisebb fizikailag, mint a Zero esetében és nem volt egyszerű átalakítót szereznem hozzá, valamint a Type-C USB tápcsatlakozó, amihez egy megfelelő 5V3A töltő dukál. (ezt meg lehet kerülni az 5V GPIO-n keresztüli megtáplálásával, amit a hivatalos POE HAT is használ egyébként, de stabil tápegység szükséges hozzá, mivel ezzel megkerüljük a TypeC mögé integrált védelmet)
Pozitív dolog a gigabites LAN megjelenése a 4-es modellen, ami tesztek szerint valóban egész jó, 940Mbps sebességet is tudhat, viszont ha letöltünk valamit az SD kártyára, az lesz a szűk keresztmetszet... egy 15Mbps sebességgel írható SD kártyára nyilván nem tudunk gigabittel tölteni. Erre részben egy USB3.0-ás (bizony, akad két valódi USB3 csatlakozója is a 2 db USB2 mellett!) pendrive vagy külső merevlemez - még inkább SSD - lehet megoldás, ami egyes tesztek szerint akár 200Mbps sebességgel is mehet. Így akár már a NAS-ok méltó vetélytársa is lehet az eszköz, ami a korábbi Raspberry modellekről nem volt elmondható.
A POE képesség használatához, amit annyira reklámoznak az adatlapján, szükséges egy plusz eszköz megvásárlása is, mert alapesetben ez csak a négy különálló tűn jelenik meg a LAN csatlakozója mellett, de nem táplálja a Raspberrryt. Egy úgynevezett POE HAT kell hozzá, ami az 5V GPIO tűn keresztül táplálja a Pi-t, vagy egy külső TypeC - POE splitter, ami hasonló árban van, de a TypeC USB-n keresztül táplálja a Pi-t. Mindkettő aktív gigabites POE 802.3af kompatibilis, vagyis szabványos 48V POE feladóval/switchel együtt használhatjuk. Ha nincs szükségünk a gigabitre, hanem megelégszünk a 100MBit sebességgel, akkor házi sufnituning, vagy boltban kamerákhoz árusított passzív POE splitterekkel is megoldhatjuk a táplálást, az UTP nem használt (4-5, 7-8 erein) felküldve az áramot. De persze ez utóbbi csak minimális elektronikai ismeretekkel rendelkezőknek ajánlott, mert könnyen megsüthetjük a Pit.
Integrált WiFi is akad a lapon, viszont jó ha tudjuk, hogy első használatba vételkor mindenképpen be kell lépni a raspi-config segédprogramba és beállítani a megfelelő országot a wifinek, addig ugyanis az rfkill nem engedi inicializálni az integrált wifit... érdekes. Én kábeles csatlakozáson keresztül üzemeltem be, SSH-n keresztül. Az SSH aktiválásához ugyanúgy egy üres ssh nevű fájlt kellett létrehozni a /boot partíción a kártyán, ahogy korábban a Zero esetében.
Ettől eltekintve a beüzemelésének lépései megegyeznek a Raspbian-nál leírtaknak. Etcher-rel kiégetjük a (legújabb!) Raspbian image-et (Lite ha nem akarunk kijelzőt használni, Desktop ha monitorra kötjük) az SD kártyára, becsatoljuk, létrehozzuk a fent leírt ssh állományt, majd lecsatoljuk, bedugjuk a Pi-be, LAN kábelt neki és a routerről kinézzük, milyen IP címet kapott.
Jut eszembe, beüzemelés: mivel ez egy négy magos csoda, ne felejtsük el a bordát.. a Zero még csak elindult borda nélkül, és nem ment 40 fok fölé, az RPI4 ellenben bordával is 48-60 fok között ketyeg, terheléstől függően, a legújabb firmware-el is. (a régi firmware-el még jobban melegedett, de valamicskét javítottak rajta a kiadása óta) Szerény véleményem szerint egy ventilátor is kell hozzá hosszú távon, bár eddigi tesztjeim szerint kizárólag bordával is elboldogult órákig, további melegedés nélkül.
Ha a piros power LED nem világít, vagy villog, akkor a tápellátás elégtelen, próbáljunk valami jobbat/másikat. Nekem 5V2.5A-el is teljesen jól működik, bár 3A ajánlott. Méréseim szerint 5-6W körüli fogyasztást produkált, de persze ha egyéb USB eszközöket szúrunk rá, azoknak is kell a plusz delej.
Amennyiben az előre felforrasztott GPIO tűk képességeit is ki akarjuk használni, ajánlom az RPIEasy kipróbálását, támogatja. ;)
Szerintem a 2GB RAM-al rendelkező verzió elégséges általános feladatokra. 4GB-ost már inkább csak akkor ajánlanék, ha tényleg szükség van az extra memóriára, pl képfeldolgozási feladatokhoz. A 8GB-s variánst meg nem is tudom mire használnám hirtelen.. a komplett oprendszer beleférne RAM drive-on. :)
Raspberry PI 4 /2GB beszerzési helyek:
- Optimus Digital (30,83+7,59 EUR)
- PI-Shop.hu (14990+1490HUF)
- MalnaPC.hu (15990+1490HUF)
- RPIBolt.hu (15990+1590HUF)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.