Már régóta tervezem, de végül rászántam némi időt (és készpénzt) hogy megismerkedjem közelebbről a Z-Wave eszközökkel. A Z-Wave központok magas ára és a felhasználás jövőbeni rugalmassága miatt inkább egy USB-s adapter vásárlása mellett döntöttem.
A választott egyedet eredetileg ZMEE UZB1 modellszámmal forgalmazták, egyes európai viszonteladók UZBB néven is árulják, állítólag mindkettő ugyanaz. Az "EE" mindenesetre azt jelenti benne, hogy 868Mhz-es, így megfelelő az EU eszközökhöz. A Z-Wave eszközök vásárlásánál különös tekintettel kell lenni az általa használt frekvenciákra!
Pozitívum, hogy a WiFi sávval nem ütközik, és jobban áthatol a falakon is, tehát nagyobb hatótávra számíthatunk, mint pl a Zigbee vagy WiFi eszközöknél. A különböző vezeték nélkül technológiákról már írtam >> ITT << korábban.
Chip: Mitsumi WML - C84
Frekvencia: 868,42MHz (EU)
Hatótáv: max 100m szabad rálátással / 40m beltéren
Adó erősség: TX +2 dBm
Méretek: 30 x 14 x 6 mm
Bár elsőre feketének tűnik, a műanyag háza félig átlátszó és átsejlik rajta a ZWave chip, és a helikális antenna. Mivel más nem is nagyon van benne pár ellenálláson kívül, nem is szedem szét, főleg hogy a műanyaga egyszer szétszedhetőnek tűnik. Mindenesetre ez az antenna sokkal bizalomgerjesztőbb, mint az ESP chipeken és a CC2531-en általában fellelhető NYÁK antenna.
Használhatnánk a hivatalos Z-Way szoftverrel is, amiért még külön kell licenszdíjat fizetnünk, ám szerencsére a Domoticz-ba be van építve az OpenZWave (OZW) támogatás, így erre nincs feltétlenül szükség. A támogatott USB adapterek listája nem túl konkrét:
https://github.com/OpenZWave/open-zwave/wiki/Controller-Compatibility-List
Különböző fórumokon leginkább Razberry és AeoTec adapterről írtak, annyi bizonyos, hogy a Z-Wave Serial API-t kell támogatnia Static controller firmware-el. Reméltem, hogy nem Bridge módú firmware van az adapteren, és bíztam a legendásan jó Z-Wave kompatibilitásban. A szoftveres oldalt ugyanis a Silicon Labs tartja kézben, és nem akármelyik gyártó teheti fel a logót a termékére, szigorú követelményeknek kell megfelelniük.. meg persze fizetni az éves tagdíjat. :)
Az OZW egyébként nem 100%-osan támogatja minden eszköz minden paraméterét, bár a legtöbbet azért igen. Érdemes ezért vásárlás előtt megtekinteni a támogatott eszközök listáját.
Használata roppant egyszerű: kell egy Linux rendszerre telepített Domoticz, és be kell dugni egy szabad USB 2.0 csatlakozóba.
Valami ilyesmit kell látnunk a dmesg | tail parancs kiadását követően:
usb 2-2: new full-speed USB device number 3 using ohci-pci
usb 2-2: New USB device found, idVendor=0658, idProduct=0200, bcdDevice= 0.00
usb 2-2: New USB device strings: Mfr=0, Product=0, SerialNumber=0
cdc_acm 2-2:1.0: ttyACM0: USB ACM device
usbcore: registered new interface driver cdc_acm
cdc_acm: USB Abstract Control Model driver for USB modems and ISDN adapters
Ha a fentiekből nem lenne egyértelmű, egy USB 2.0 Full speed eszközként csatlakoztatta a rendszer a /dev/ttyACM0 címre az adaptert sikeresen.
Az OZW beállításához látogassunk el a Beállítás->Hardver menüpontba:
Majd a Típusnál keressük ki az "OpenZWave USB"-t és a Soros portnál állítsuk be azt a címet, amin megjelent az eszköz, jelen esetben ez a /dev/ttyACM0
Amint a Hozzáadás-ra kattintunk, felkerül a listába az eszköz, első alkalommal azt írja majd, hogy "Manager down" ettől ne ijedjünk meg, ha megnézzük a Beállítás->Naplóban, látható, hogy sikerrel járt a hozzáadás:
Status: OpenZWave: Starting...
Status: OpenZWave: Version: 1.6-1080-g5db357e3
Status: OpenZWave: User Alert - Manufacturer_specific.xml out of Date
Status: OpenZWave: ManufacturerSpecificDB Ready
Status: OpenZWave: Driver Ready
Status: OpenZWave: New Node added. HomeID: 4165243847, NodeID: 1 (0x01)
Status: OpenZWave: All Nodes queried
Ami itt kicsit szúrhatja az ember szemét, hogy az eszközök információit tároló manufacturer_specific.xml régi, ezt Linux konzolon tudjuk frissíteni valahogy így: (az alábbiakban három sornyi parancs látható, nem négy)
cd ~/domoticz/Config
mv manufacturer_specific.xml manufacturer_specific.xml.bak
wget https://raw.githubusercontent.com/OpenZWave/open-zwave/master/config/manufacturer_specific.xml
Ha frissítjük a Hardver oldalt, láthatjuk, hogy az OZW sikeresen elindult, majd a kék hátterű Beállítás-ra kattintva juthatunk az OZW konfigurációs lapjára.
Egyelőre csak a vezérlő árválkodik a listában, aminek felismerte a típusát is, így most már biztos a siker. De ne maradjon ilyen üres a lista, adjunk hozzá egy eszközt a jobb oldalt látható "Csomópont kezelés"-re kattintva.
Ebben látni fogunk egy olyan lehetőséget, hogy "Csomópont hozzáadása", miután erre kattintottunk vár a rendszer arra, hogy az eszköz felderíthető módba kerüljön és bejelentkezzen. (az adott eszköz leírásában tudjuk megnézni hogyan lehet ilyen módba léptetni)
Sikeres hozzáadás után kiírja mit talált:
A felismert eszköz al-eszközei innentől fogva láthatóak a Domoticz Beállítás->Eszközök menüben is, de inaktívan, így a számunkra szükséges eszköz melletti zöld nyilacskára kattintva azt elnevezzük és ezzel engedélyezzük.
Az akkuszintek a megfelelő oszlopban látszanak, de ha netán külön eszközt szeretnénk készíteni ennek naplózására, akkor egy külön pluginra lesz szükségünk, amit a domoticz/plugins mappába kell letölteni, majd újraindítást követően a Hardverek közé felvenni, ez a "Battery monitoring for Z-Wave nodes":
https://github.com/999LV/BatteryLevel
Nem kötelező persze, enélkül is kiválóan működik az OZW.
Egyelőre nem sok Z-Wave eszközöm van, így nem nagyon tudok nyilatkozni a stabilitásukról, a nyitásérzékelő reakciósebességével mindenesetre elégedett vagyok. Nem találtam olyan szegletet a lakásomban, ahol ne működött volna, mondjuk nem túl nagy, mert a zigbee stick is lefedi. :) Ami viszont nagyon hiányzik nekem, az a rádiós jelerősség oszlop, cserébe a teljes hálózati fát láthatjuk az OZW beállításoknál a Neighbours menüpont alatt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.