Ez az UPS már pár hete üzemel nálam, a 12V DC routerem és az 5V DC igényű Raspberry Pi Zero W szerverem csücsül rajta, és azt kell mondjam, kiválóan működik. Korábban sokat kerestem megfelelőt, ám mivel nem találtam, maradt a kézi barkácsolás. Igaz, a napokban találkoztam egy nagyon pofás, kész DC UPS-el, ami tudja ami szükséges... de sebaj, íme az én megoldásom!

Természetesen nem találtam fel újra a spanyolviaszt, kamerarendszereknél és egyéb biztonságtechnikai rendszereknél gyakran használt az úgynevezett "rácsos táp", aminek van akkuval szünetmentesíthető változata is, így döntöttem az SCP-35-12 felhasználása mellett. Erről a tápegységről azt érdemes tudni, hogy DC12V rendszerekhez készült, (egyébként 12.9-13.8V közt állítható a kimeneti feszültsége a csatlakozók melletti potméter tekergetésével) és általában 12V7Ah akku bekötésével szokták szünetmentesíteni. Nevében is jelzik, hogy 35W leadására képes, illetve 12V-on 2.6A-es fogyasztást tud kiszolgálni. Az SCP tölti az akkut, amikor van bejövő 230V, ha nincs, akkor pedig a fogyasztó innen kap áramot, váltáskor nincs kihagyás. Inverter nincs az egységben, a tárolt egyenáramot direktben továbbítja a fogyasztó felé.
UPDATE: Mint felhívták rá a figyelmemet az SCP szériában nincs külön töltőkör, így az akku folyamatosan töltés alatt van, így bár valóban szünetmentesen működik, de jelentősen csökkentheti annak várható élettartamát. Alternatíva lehet például a MeanWell ADD-55A típus, ami ugyan kicsit drágább, de dedikált UPS funkciója van. További alternatív kínai típus: DC 12V 5A UPS
Eszközigény:
- MeanWell SCP-35-12 DC akkutöltős tápegység 5607HUF
- Műanyag kötődoboz 240x190x90mm 4345HUF
- AC beépíthető dugó, IEC C14 200HUF
- billenő kapcsoló 250V AC 229HUF
- 5V 3A step down (7-26V -> 5V) modul 574HUF
- USB DIP foglalat, forrasztható 746HUF
- sorkapocs ~300HUF
- 0.36" LED kijelzős feszültségmérő DC 0-30V ~1300HUF
- 12V7Ah akku 3890HUF
- hobbyüveg, 2mm vastag 1400HUF
- univerzális NYÁK, kétoldalas 5x7 cm 356HUF
Mindent összeszámolva 19 ezer forint körül van a vége, meg még pár száz forint a pár csavar és a 0.75-ös kábel.
Azt is figyelembe kell venni, hogy ez a típusú 5V átalakító ugyan papíron 3A-t tud, de csak 1.6A-ig ajánlják folyamatos üzemre.. bár a 0.2A-es Pi Zero számára bőven van még benne tartalék, ám aki nagyobb fogyasztót (RPI 4, tablet...) szándékozik rá kötni, inkább egy 5V5A DC átalakítóban gondolkozzon.
A 12V ágon levő kijelzős feszültségmérő természetesen elhagyható, bár szerintem praktikus, ha akkumulátoros üzemre átállva látom, mennyi a töltöttsége az akkunak éppen. Extraként az 5V-os ágra is lehetne tenni egy kijelzőt, ami akkor jöhet jól, ha nem terveztünk be elegendő tartalékot, mert a töltők/átalakítók leadott feszültsége a maximális terhelés környékén csökkenni kezd, ami erős figyelmeztető jel.

A 230-as ágon levő kapcsoló kényelmes, ha az ember mondjuk akkut akar cserélni 2-5 évente, illetve ha hozzám hasonlóan világítós modellt építünk be, akkor eleve látjuk, hogy van-e bejövő 230V. A 12V-os ágon levő kapcsoló segítségével tudjuk a fogyasztóktól elvenni az áramot, ami ritkán, de szintén kellhet.
A hobbyüveget használtam arra, hogy rögzítsem a DC panelt és a tápegységet az akkumulátor felett, csavarokkal, stabilan. Igazából nem kell túl sok, és akár másmilyen lapot/lemezt is használhatunk, ha fémet választunk, figyeljünk a földelés bekötésére.
A 12V-ból átalakított 5VDC-t egy USB foglalatra kötöttem, amire egy mozdulattal rácsattintható a Raspberry. A 12V kimenetre is keríthettem volna egy DC foglalatot, de inkább a sorkapcsos megoldás mellett döntöttem, bármikor hamarabb lelek egy DC dugós kábelt itthon, aminek levágom a szükségtelen végét és bekötésre kész is. Ízlés kérdése. :)

És összerakva, a kék kijelző irányfénynek sem utolsó:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal