A Shelly GAS egy vezeték nélküli, gázszivárgást érzékelő és jelző eszköz. Ezt a teszteszközt ismét bkil jóvoltából szereztem.
Ez egy Gen1 eszköz, vagyis ESP8266 van benne. Létezik vezetékes CNG és palackos LPG gázt érzékelő változata is. A képen nem látható, de a hátulján egy dugvilla van, mivel ez nem elemes, hanem hálózati áramról működik. Az alsó részén van egy jack csatlakozóra hasonlító nyílás, erre lehet kötni a külső gázelzáró manipulátort. (külön vásárolható)
A jobb oldalán pedig egy pici nyílást találhatunk, ezt a dobozban mellékelt tűvel megnyomva RESET-elhető a készülék szükség esetén. A tetején pedig egy tesztgomb látható, amivel tudjuk tesztelni, mi történik riasztás esetén..
Bekapcsolás után (fülbántó módon) két rövidet csippant az eszköz, és elkezd "körbeszaglászni", ez a művelet 2-3 percig eltarthat, egy hosszabb sípolással jelzi, ha végzett, ekkor ki is zöldül a kör alakú zöld LED-je... Amit mellesleg nem is lehet kikapcsolni, éjszakai irányfénynek így remekül használható. :) El tudom képzelni, hogy éjszaka ha áramingadozás van, ez a sípolgatás mekkora élmény lehet.
Amikor gázszivárgást érzékel, fantasztikusan irritáló módon sípol, papíron 70dB (egy méteren belül) hangerővel, a hangerő 1-11es skálán állítható a felületén egyébiránt. Mild leaknál másodpercenként egyet, Heavy leaknél már 5 másodperc folyamatos sípolást kombinál kis szünetekkel.

A gázrészecskék jelenlétét ppm -ben megadja számszerűen, valamint az állapotát is: "OK" nagyjából 2 ezerig, "Mild Leak"-et (2-3 ezer környéke) vagy "Heavy Leak"-et (4 ezer felett). A pontos értékeket nem láttam, mert meglepően gyorsan reagált, amikor a gázrózsa mellé helyezve teszteltem.
Használható a Shelly felhőben az alkalmazásával, vagy lokális hálózatban is felhő nélkül, ahogy minden Shelly.
A korábbiakhoz hasonlóan első indulást követően egy saját WiFi AP-t indít shellygas-xxxx néven, amire jelszó nélkül csatlakozhatunk, majd böngészővel a http://192.168.33.1 IP címet megnyitva beállítható az eszköz.
Az Internet & Security részben tudjuk megadni saját wifi hálózatunk nevét és jelszavát:
Ha sikeresen megadtuk ezeket és a Connect-re nyomtunk, elvileg máris elérhető saját hálózatunkból is.
Lokális hálózatban a Gen1-eknél szokásos Actions menüben tudunk az események (riasztás) bekövetkeztéhez maximum 2 db HTTP hívást kapcsolni.
Ha integrálni szeretnénk saját rendszerünkbe, az MQTT beállítása ugyanúgy a Internet&Security->Advanced developer settings alatt található, mint minden más, korábban bemutatott Shelly-k esetében.
A Domoticz Autodiscovery hardverhez való hozzáadásában a ShellyTeacher nevű alkalmazás tud segíteni. Ennek a konzolos változatát akár direktben a szerveren is futtathatjuk python3 segítségével, a README-ben leírtak szerint, vagy letölthetjük a kész binárist 64 bites Windows/Linux rendszerre. Ez utóbbihoz az alábbi videós útmutatást tudom ajánlani:
Domoticz alatt az Autodiscovery létrehoz két választókapcsolót, az egyikben az aktuális működési módot jelzi, a másikban a riasztás típusát, illetve a PPM értékét is regisztrálja egy külön szenzorban. (igaz ez utóbbit CO2-nek írja, de a lényegen ez nem változtat)

A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal