A Shelly Plug utódja a Plug S, ami némivel kisebb méretű, és ESP8266 alapú eszköz. (Gen1 Shelly)
Papíron 2500W-os fogyasztót bír el, és képes mérni is a fogyasztást.
Van egy gomb az eszközön, amivel a relé állapotát lehet változtatni, de annyira picike, hogy nem állíthatnám, hogy kényelmes lenne a használata, ez egy fekete pont. A LED-je kéken világít állandóan, ha a hálózat elérhető, kiegészítve egy pirossal, amikor a relé aktív. Szerencsére ez a funkció kikapcsolható a menüjében (LED light control/WiFi Status light) ha nem szeretnénk, hogy állandó irányfényként működjön. :)

A korábbiakhoz hasonlóan első indulást követően egy saját WiFi AP-t indít shellyplug-s-xxxx néven, amire jelszó nélkül csatlakozhatunk, majd böngészővel a http://192.168.33.1 IP címet megnyitva beállítható az eszköz.
Az Internet & Security részben tudjuk megadni saját wifi hálózatunk nevét és jelszavát:
Ha sikeresen megadtuk ezeket és a Connect-re nyomtunk, elvileg máris elérhető saját hálózatunkból is.
Az MQTT beállítása ugyanúgy a Internet&Security->Advanced developer settings alatt található, mint minden más, korábban bemutatott Shelly-k esetében.
A Domoticz Autodiscovery hardverhez való hozzáadásában a ShellyTeacher nevű alkalmazás tud segíteni. Ennek a konzolos változatát akár direktben a szerveren is futtathatjuk python3 segítségével, a README-ben leírtak szerint, vagy letölthetjük a kész binárist 64 bites Windows/Linux rendszerre. Ez utóbbihoz az alábbi videós útmutatást tudom ajánlani:
Domoticz alatt az Autodiscovery létrehoz egy kapcsolható relé eszközt, egy belső hőmérséklelet mutató eszközt, és az aktuális fogyasztást (W) mutató eszközt. (a Watt-minute mértékegységben jelentő energia eszköz teljes értékű használatához viszont Domoticz 2023.2 verzió szükséges legalább)
A hardverről
Az ESP8266 mellett 2MB flash van benne, és érdekes módon egy az egyben ugyanaz a GPIO kiosztása, mint a Blitzwolf SHP szériás okoskonnektoroknak. (mik vannak?) Sőt, még a fogyasztásmérő is ugyanaz a BL0937, ami benne van.
A be-kimenetek a következőek:
- GPIO-0: vörös LED
- GPIO-2: kék LED
- GPIO-13: Nyomógomb
- GPIO-15: Relé
- GPIO-5: BL0937 CF
- GPIO-12: BL0937 Sel
- GPIO-14: BL0937 CF1
Bár a gyári firmware szerintem tökéletes rajta, van lehetőség Tasmotára is alakítani. Itt leírják a vezetékes frissítés menetét:
https://faulty.cloud/blog/shelly-plug-s-pinout
de gondoltak azokra is, akik nem szeretnék szétszedni, OTA módon, vezeték nélküli is megoldható:
https://github.com/yaourdt/mgos-to-tasmota
A Tasmotához készítettek saját template-et is, bár mint írtam, ugyanaz, mint a Blitzwolf SHP:
https://templates.blakadder.com/shelly_plug_S.html
Ítélet:
Mivel ez még első generációs eszköz, helyette a Gen2 megfelelője a Shelly Plus Plug S ajánlott, ami már ESP32 alapú, van benne Bluetooth és helyi szkriptelési támogatás valamint Wifi jelismétlő funkciót is tud.
Jelenleg még ez a sima Gen1 változat is kapható a boltokban, nagyjából kétezer forint a különbség a kettő között, de a Shelly EU boltban már kifutott termék.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal