Korábban már bemutattam egy aránylag olcsó, RF433-as hőmérőt, ami talán nem annyira szép, viszont valamennyire vízálló és kültéri. A jelenleg bemutatásra kerülő modell ezzel szemben inkább a formatervezett kialakításával és méretével (60mm átmérő, 22.5mm mélység) tűnik ki, leginkább beltérre ajánlott.
Adatlapja szerint -10 és +60 fok közötti tartományban tud mérni, ára 3500-4000 Ft körüli, beszerzési helytől függően. Meglepő módon Magyarországon a hivatalos boltjából sem sokkal drágább a Xiaomi Mi BLE hőmérő, mint külföldről. (LYWSDCGQ MJ-HT-V1)
A 433MHz-es kommunikációval szemben a (2.4Ghz-es) Bluetooth hatótávja jóval kevesebb, 5 méternél többet optimális esetben se várjunk tőle (egy falon sem nagyon tudott átütni nálam a jele), ugyanakkor elem-élettartam tekintetében nincs szégyenkezni valója. Maximum 1 év üzemidőt ígérnek 1 elemmel, de ez függ attól, hogy milyen gyakorisággal kerül lekérdezésre Bluetooth-on keresztül. Hozzá kell tennem, ez talán az egyetlen Kínából rendelt kütyü, amit nem szedtem szét, egyrészt mivel elég jól össze van ragasztva (és nem akarnám elcsúfítani), másrészt nem tervezem a módosítását, a célnak pont megfelel, no meg Felhőhöz sem csatlakozik Gateway nélkül, ha nem akarom. :)
Egy Nordic nRF51802 BLE vezérlő, valamint egy SHT30-DIS-B hőmérő szenzor kapott helyet benne, mely +/-0.2 fok Celsius valamint +/-2% relatív páratartalom mérési pontosságot ígér. Ami nem mellesleg nagyon jónak számít. [Forrás]
A részben átlátszó díszcsomagolásban az eszközön kívül egy felszerelést segítő műanyag konzol kap helyet, melyhez egy mágneses perem rögzíti az eszközt, magát a konzolt pedig a szintén csomagolásban mellékelt kétoldalú ragasztóval rögzíthetjük, példának okáért a falra. A hátulján levő elemtartóba 1 db AAA elemet (nincs a csomagban) kell behelyezni és máris üzemel. A kijelzőn másodpercenként frissülnek az adatok, mondhatjuk, hogy valós időben. A készülék alján látható nyílásban található maga a hőmérő szenzor, ez már csak azért is praktikus, mert a meleg levegő felfelé száll, így a belső alkatrészek által termelt hő nem befolyásolja számottevően a mérési eredményeket. A hozzá mellékelt, kizárólag kínai nyelvű (nem Magyarországról rendeltem) leírásban megcsodáltam a különböző karácsonyfákat, házakat és kisszékeket, majd archiváltam a legközelebbi szemetesbe. Az azért gyorsan kiderült, hogy Mi Home néven található az eléréséhez szükséges alkalmazás...
Az eszköz hátulján egyetlen gomb kapott helyet, amit a hivatalos Mi Home applikációhoz történő párosításkor kell megnyomnunk. Ez a BLE hőmérő már régen a piacon van és sokan előttem tesztelték, így sok újat nem tudok írni róla. Aki az alkalmazásra kíváncsi ->ITT <- tesztelték.
Én egy rövid működési teszt után töröltem is az alkalmazást, annyit mondanék róla, hogy e-mail címmel regisztrálni nem tudtam, csak Facebook fiókkal.
Az a helyzet, hogy a telefonról történő állandó hőmérséklet-sasolgatást aránylag hamar meg lehet unni. Aki a blog rendszeres olvasója, tudja, hogy sosem a könnyebbik utat választom, megvásárolhatnám a Xiaomi BLE Gatewayt hozzá, hogy összehozzam más, szintén Xiaomi eszközökkel, de inkább a már meglévő Domoticz szerverembe integráltam be.
Hogyan?
A kapcsolódás módjáról: szükség van egy Bluetooth képes PC-re, Raspberry PI-re, vagy bármire ami képes Debian/Ubuntu/Raspbian operációs rendszer futtatására és van beépített Bluetooth 4.0 (BLE) csatlakozása, vagy USB portja, amire rá tudunk dugni egy USB-s Bluetooth Low Energy (BLE) dongle-t. Nem kell hozzá semmi más.
Az egyik megoldás, ha értünk valamelyest a Linux-hoz, hogy az alábbi szkriptet betesszük a crontab-ba, ami ütemezetten meghívja néha, és beleszerkesztjük a szkriptbe a hőmérő(i)nk MAC címét/címeit valamint a megfelelő Domoticz eszköz IDX-et.
https://github.com/pFenners/mijia-sensor-domoticz
Egyszerű, ugye? Nem véletlenül nem fejtettem ki a fenti megoldást, ugyanis nem használom, csak megemlítem, hogy létezik ilyen. Ellenben az alább részletezett módszerrel gyűjtöm és továbbítom a Domoticz felé az adatokat.
A másik megoldás, hogy ha amúgy is rendelkezünk egy Raspberry PI-vel, amin esetleg integrálva is van a Bluetooth (RPi Zero W, RPI 3 vagy újabb) akkor feltesszük az RPIEasy alkalmazást rá, ami támogatja ezt a hőmérőt is. Én pontosan így voltam ezzel, így ezt tettem.
Aki nem olvasta volna végig a hivatkozott RPIEasy cikket, ez egy webes felületen keresztül beállítható multiszenzor-alkalmazás, Linux és Python3 alapon, elsősorban Raspberry Pi-re készült, de normál asztali számítógépen vagy miniPC-n is be lehet üzemelni, USB és BLE eszközöket így is tud kezelni!
Ha valamiért maga a Bluetooth kapcsolat nem működne Raspberry-n, akkor a BLE kulcskereső cikkben leírtak mentén kereshetjük a hibát-hiányzó komponenst.
Amennyiben van működő Bluetooth eszközünk, akkor az RPIEasy-n belül a Hardware->Scan Bluetooth LE pontban tudjuk megkeresni a közelben található eszközöket:
Ez után létrehozunk egy új eszközt a Devices menüpont alatt, kiválasztva az Environment - BLE Xiaomi Mijia Temperature&Humidity típust:
A Device Address mezőbe beillesztjük a kereső által megtalált MJ_HT_V1 eszközhöz tartozó címet (12 db betű-szám kombináció, kettőspontokkal elválasztva), beállítjuk, hogy melyik vezérlő felé továbbítsa (a vezérlőket előzetesen a Controllers menüpontban kell felvenni), milyen IDX-el, és milyen időközönként (Interval).
Az elem élettartam érdekében érdemes 5 perc/300 másodperc körüli időközt, esetleg annál többet megadni.
A Decimals-nál lehet a tizedesvessző utáni tárolt számjegyek számát megadni. A Domoticz oldalon éppúgy "Temp + Humidity" típusú eszközt kell felvennünk az adatok tárolására és megjelenítésére, mint pl a DHT22 esetében.
Tanulság?
Amennyiben hőmérsékletet és páratartalmat szeretnénk mérni, és egyúttal megjeleníteni, beltéren, valamint van 5 méteres közelben Bluetooth képes fogadó (RPI) egység, akkor ez a mérő mindenképpen ajánlott!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
BaCsaba 2020.07.23. 16:39:12
Véletlenül megtaláltam benne az elemet, elég jól el volt dugva :) Úgy jöttem rá hogy laposra akartam taposni a dobozt, mert környezettudatos vagyok. És lőn az elem...
eNeS 2020.07.23. 21:04:03
BaCsaba 2020.08.05. 14:34:34
Állítólag van egy "hack" módszer, amivel a xiaomi alkalmazásnak direktben szórja az adatokat és azt hogy a közelben van, de erről sokan írták hogy nem szabványos BLE, azaz vagy megy, vagy nem. Maradtam a szabványos BLE-nél.
Mivel én Bluetooth bridge-et (is) fejlesztek, amely jó jelenlét viszgálatra is, azzal próbáltam kiolvasni. Közvetlen BLE kapcsolattal ment, de az nekem nem jó, mert a BLE bridge Wifi-zik is, a kettő együtt nem megy. Egy ESP32 co-processzorként van jelen, AT parancsokkal vezérlem WemosD1-gyel/ről.
AT parancsokkal is sikerült megoldani, amiket tudni kell a hőmérőről:
- BLE kompatibilis
- Nagyon hamar zárja a kapcsolatot (kb. 500ms az utolsó parancs után), gyorsan kell kattintani a BLEscanner app-ban.
- Elem élettartam kiolvasható, de a Temp/Humidity csak BLE notify-re feliratkozva érkezik meg. Az 500ms-os ablak alatt 2-7 alkalommal szór meg adatokkal.
- Kapcsolódás 90%-ban sikeres (amint meg lesz a percenkénti olvasás, lehet hogy ez felmegy 95%-ra is), talán mert most bombázom BLE connect-tel.
- Hatótávja botrányos, mellé (kb. 4m) kell tenni a BLE olvasót.
Jó volt vele szórakozni két hétig!
eNeS 2020.08.05. 18:28:20
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal