Az előző vezetékes LAN kapcsolattal bíró WT32 modul után ezúttal egy hasonló célú, de valamivel nagyobb és PoE képes eszközről lesz szó, ez a hangzatos LILYGO® TTGO T-Internet-POE néven fut.
Én ugyan a WROVER típust rendeltem, mivel jó lett volna fejlesztési célra egy olyan modul, aminek 4MB memóriája van, de ezzel pont átvert a Wavgate és WROOM-ot küldtek. Reklamáltam persze, de először nem is értették mi az a PSRAM, kereskedőkkel nehéz a technikai különbségeket megértetni, pedig feketén-fehéren ott van a termék leírásában és a chipen levő feliratot is nehéz félreérteni. Jelzem azóta is WROVER-ként árulják, nem írták át a leírását, de másnak is WROOM-ot küldenek a feedbackek szerint... :(
No mindegy is, ha már ez jött, ezt tesztelgetem, 520kB memóriával is lehet kezdeni valamit.
Olcsónak azért így sem nevezném, kb 20 dollárért lehet hozzájutni, ezért az összegért már bőven Orange Pi-t vesz az ember, viszont a valódi PoE képesség néha igen praktikus lehet.
Ha csak LAN-on akarunk reléket vezérelni, jobban kijövünk egy mezei Dingtian panellel. Ha viszont szeretnénk szenzorokat és érzékelőket is, és nem akarunk mikroszámítógépet (teszem azt tartunk az SD kártya elhasználódástól), akkor ez egy jó választás lehet Ethernetes vezérlőnek.
A jobbra lent látható USB-C csatlakozó kizárólag tápellátást tud biztosítani a kütyünek, ha nem a LAN csatlakozó felőli POE-ről kapja az áramot, akkor innen várja. (szóval ezen nem tudjuk programozni!)
Vásárlás előtt állóknak javasolnám, hogy szerezzék be a hozzá ajánlott Downloader eszközt is, amivel programozni lehet. Bár az ESP32 chip mellett balra látható lyukakon természetesen bármilyen UART-USB átalakítóval felprogramozhatjuk, a lyukak egymástól 2mm-re találhatóak, és nem biztos, hogy mindenkinél van ilyen csatlakozó a fiókban.
Ejtsünk néhány szót a Power over Ethernet alias PoE szabványról. Sok nem szabványos megvalósítás létezik, például a Ubiquiti 24V-os rendszere, vagy éppen a kameráknál előszeretettel használt passzív 12V DC injektálás, illetve az újabb Raspberry-k is úgymond PoE tápolhatóak, de 5V-ot kell nekik küldeni direktben! (passzív PoE)
Ez a TTGO eszköz viszont nem ilyen, hanem valódi IEEE 802.3 Type 1 (max 12.95W) típusú PoE támogatása van, melyet a rá integrált SI3404 chip biztosít. Standard működési feszültsége 37V - 57V adatlap szerint. Vagyis a működtetéséhez valódi, szabványos PoE switch kell vagy 48V-os aktív PoE injektor!

Az ethernet hálózat kezelését pedig a szokásos LAN8720A végzi.

A LAN8720 által használt lábakat a képen balra tüntették fel, jobbra pedig a szabad lábak láthatóak, melyeket előzékenyen kihoztak a lap jobb szélén látható lyukakra. Extraként TF kártyaolvasó is került a lapra, jó megjegyezni mely lábak vannak oda szánva, nehogy kellemetlen meglepetés érjen minket a későbbiekben, ha egyidőben TF kártyát helyezünk a készülékbe és valamelyik erre használt lábat szeretnénk újradefiniálni.
Ha mégsem vettünk hozzá való Downloader-t, az alábbi a bekötési sorrend egyszerű CP2102-hez:
Amennyiben netán kimaradt volna, ezúttal is javaslom az ESP32 és a vezetékes LAN c. cikk olvasását a folytatás előtt.
A LAN8720 által használt ESP GPIO-k esetünkben az alábbiak:
ESP32 | LAN8720 board |
---|---|
GPIO22 - EMAC_TXD1 | TX1 |
GPIO19 - EMAC_TXD0 | TX0 |
GPIO21 - EMAC_TX_EN | TX_EN |
GPIO26 - EMAC_RXD1 | RX1 |
GPIO25 - EMAC_RXD0 | RX0 |
GPIO27 - EMAC_RX_DV | CRS |
GPIO00 - EMAC_TX_CLK | nINT/REFCLK (50MHz) (felhúzó ellenállással, ha nincs az ESP lapon) |
GPIO23 - SMI_MDC | MDC |
GPIO18 - SMI_MDIO | MDIO |
- | PWR ENABLE |
Legszembetűnőbb eltérés a korábbihoz képest, hogy nincsen Power engedélyező láb, ellenben a Clock módot ETH_CLOCK_GPIO17_OUT -ra kell majd állítani, a PHY_ADDR értéke pedig ezúttal: 0.
mPyEasy
Első körben letöltjük az mPyEasy kiadási oldalról a legújabb binárist.
Miután az UART-USB illesztőt sikeresen bekötöttük, a Thonny segítségével bármilyen micropython alapú firmware-t könnyen ki tudunk pörkölni a csatlakoztatott ESP32-re:

Ha (WiFi AP módban) eljutottunk a beállításokig, a Hardware - LAN menüben állítsuk be a megfelelő lábakat:

Ne felejtsük el a Config lapon engedélyezni a LAN használatát, a WiFi használatot pedig tiltsuk le, sajnos mivel ebben a modellben nincs PSRAM, a WiFi és a LAN nem fog egyidőben működni. Én szóltam.
Korántsem biztos, hogy ez csak a MicroPython betegsége, ugyanis a Tasmota fórumon is szóba került, hogy a LAN aktiválásához a TTGO lapon a Wifit le kell tiltani előbb.
Újraindítást követően ha élő LAN kábelt kapott az eszköz, IP címet fog kapni DHCP-n:

ESPEasy32
A hivatalos kiadások közül letöltött ZIP állományból az "ESP_Easy_mega_20201102_custom_ESP32_4M316k_ETH-factory.bin" nevűt egy lépésben ráírhatjuk esptool segítségével.
Ha eljutottunk az ESPEasy konfig-felületére, a Hardware lapon az alábbi beállításokkal tudjuk életre csiholni a LAN8720-at:
Preferred network: Ethernet
Ethernet PHY type: LAN8710
Ethernet PHY Address: 0
GPIO MDC: GPIO-23
GPIO MIO: GPIO-18
GPIO POWER: None
Ethernet Clock: 50MHZ APLL Inverted Output on GPIO17
Tasmota32
Ebből csak egyféle bináris van, a Jason2866 tárolóból le tudjuk tölteni a nem-hivatalos tasmota-ethernet.bin bináris állományt, a hivatalos tárolóból pedig az egyéb szükséges fájlokat, amiket a korábban leírt módon esptool segítségével tölthetünk fel.
A Tasmota dokumentációban szerepel, hogy a ttgo-t-eth-poe az alábbi sablonnal üzemelhető be:
{"NAME":"LilyGO ttgo-t-eth-poe","GPIO":[0,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,5600,1,0,1,1,5568,0,1,1,1,0,0,0,0,1,1,1,1,1,0,0,1],"FLAG":0,"BASE":1}
Ezután az
EthClockMode 3
paranccsal lehet működésre bírni (ez csak a WROOM változatra igaz!), amennyiben valamiért ez kevés, a további parancsokkal
Ethernet 1
EthType 0
EthAddress 0
próbálkozhatunk a Tasmota Console-ban.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal