A Zigbee technológia iránti bűvöletemben rendeltem próbára a Sonoff új ZBMINI L2 extrém kicsi reléjéból is.
De mire is jó ez? Nos azt kell mondjam, ha otthonunkban a villanykapcsolóknál csak egy fázisvezeték van, meg egy továbbmenő vezérelt fázis a világítás felé, akkor nincs nullánk, tehát ha mégis okosítani szeretnénk, olyan eszközre van szükségünk, ami nem igényel nullvezetéket a működéséhez. (vagy kábelt húzunk) Természetesen létezik WiFi-s eszköz is, ami tud ilyesmit, de a kisebb fogyasztású energiatakarékos izzók esetében azoknak szüksége van általában egy Bypass elemre, lásd Shelly 1L. Ám a ZBMINI-hez nem kell ilyesmi, képes bármilyen 3W feletti izzóval stabilan, villogásmentesen üzemelni, bármilyen kiegészítő elem beépítése nélkül!
Azt kell mondjam meggyőző, bőven elfér a normál 60-as kötődobozban a fali kapcsoló mögött, kivéve ha a villanyszerelő a kapcsoló mögé hozta be az aljzatok kötéseit is, de ez esetben más se férne oda. :)

Hivatalosan max 6A-es fogyasztót tud vezérelni (egyébként 8A-es relé van beleépítve), nem tudom lakossági felhasználóknál sűrűn van-e igény 1000W-os izzó üzemeltetésére egy kapcsolóról, mindenesetre kávéfőzőt és terménydarálót ne kössünk rá.

Legegyszerűbb bekötési módja a bejövő fázisvezetéket az Lin-re, a lámpa felé menő szálat az Lout-ra kötni, a kapcsolót pedig két rövid kábellel az S1 és S2 közé. Ha valamiért ilyen igényünk támadna, a kapcsoló egyik sarkára a fázist is köthetjük, az a B variáció.

Használhatjuk két kapcsolóval a fenti bekötés szerint is.

A legegyszerűbb módszerrel próbáltam ki, egy kapcsolóval S1 és S2 között, először a jó öreg 60W-os izzóval, majd sokkal bátrabb voltam és kapott egy 7W-os takarékosat.. kiválóan működött mindkét esetben, villogásmentesen. Nullát csak az izzó kap. :)
Durván 0.1W-al dobja meg a kör fogyasztását az eszköz, ami igen jónak számít a hasonló WiFi eszközök háromszor-ötször nagyobb fogyasztásához képest. Olyannyira kis fogyasztású, hogy miután lekapcsoltuk, a fázisról még párszor vált a benne levő relé is ha megnyomjuk a rajta levő kis gombot, erre szereléskor nem árt figyelni!
A NotEnoughTech ezt is szétszedte, így nekem már nem kell. Ugyanaz az EFRMG22 chip van benne, mint az SNZB-02D esetében.
Zigbee 3.0 kompatibilis, Zigbee USB stick-el és zigbee2mqtt-vel teszteltem, a Domoticz MQTT Autodiscovery segítségével.

Ez egy teljesen egyszerű kapcsoló, nem mér fogyasztást, ami nélkül éppen el tudok élni, ennél sokkal szomorúbb az, hogy EndDevice, vagyis nem képes zigbee routerként hatótávot növelni a zigbee hálózatban, bár van egy olyan sanda gyanúm, hogy egy nullvezeték nélküli zigbee eszköz sincs, ami tudna ilyet. Ha zigbee jelet akarunk erősíteni, rendes fázis+nulla eszközt tervezzünk be.
A burkolatra helyezett apró nyomógombnak különböző funkciói vannak:
- rövid nyomásra: relé állapotváltás
- három rövid egymásutáni nyomás: váltás kapcsoló / nyomógomb üzemmód között
- 5 másodpercen keresztül nyomvatartva zigbee párosítást kezdeményez
Gyártói oldal:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
TAEdison 2023.03.06. 17:02:17
Jól látom, hogy ez plusz vezetéket igényel, ha alternatív kapcsolással (2-way) használnám? Ennél nem oldható meg úgy, mint a Shelly 1L-nél?
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal