Nem tudtam ellenállni a kísértésnek, a PC-re köthető USB relé után egy USB hőmérőt is beszereztem, mivel a GPIO nélküli PC-kben levő lehetőségeket is szeretném valamilyen szinten megvizsgálni.
A képen látható, pendrive-ra hajazó kütyü 1900-2000Ft nagyságrendben kapható Temper USB néven, egyébként nem állítanám, hogy nem drága ennyiért.
Már csak azért sem, mert a benne levő LM75 chip +/-2 fok Celsius pontosságú, ami elég gyengécskének mondható, majdnem én is meg tudom saccolni látatlanban ilyen pontossággal hány fok van...
Egyébként inkább felfelé szokott csalni, legalább 1-1,5 fokkal többet jelez vissza, mint a valóság, ez talán a teljesen zárt fémháza miatt lehet, többen is írtak erről a jelenségről. Ha csak ennyi (lenne) a baj, természetesen lineárisan lehet korrigálni, ha mindig ugyanannyi lenne az eltérés. (egyébként nem)
Többféle megjelenési formája van, nálam a legolcsóbb járt, létezik pl külső DS18B20 hőmérőt fogadó változat is.
Viszont akinek nincs egy valamire való Raspberry/ESP8266 kütyüje és mégis támad egy olyan perverz ötlete, hogy mi lenne, ha az otthoni, állandóan bekapcsolt gépe/szervere mellett mérje a hőmérsékletet, jobb híján ezt használhatja. Ha valakinek olyan gondolata támad, hogy a rack szekrény belső hőmérsékletére kíváncsi, ezzel és egy USB hosszabbító kábellel rá tudja csatlakoztatni egy ott levő gépre, ezzel könnyű és gyors megoldást találva a problémára.
Önállóan persze nem jó semmire, szükséges egy Host-PC és egy feldolgozóprogram a működéséhez. Windows-os alkalmazást adnak hozzá CD-n, de ennek kipróbálását más, Microsoft-kompatibilis érdeklődőkre hagyom, én a Linux vonalon kerestem megoldást.
Az alábbi parancssori program tökéletesen alkalmas a fenti kütyüből történő adatkinyerésre:
https://github.com/urwen/temper
A könnyebbség kedvéért beintegráltam a fenti könyvtárat RPIEasy nevű alkalmazásomba: (igen, Debian/Ubuntu PC-n is képes futni az RPIEasy)
A Devices lapon amennyiben hozzáadunk egy Environment - USB Temper eszközt, akkor az alábbit láthatjuk (feltéve, hogy be van dugva az eszköz és root felhasználóként futtatjuk a programot):
* Amennyiben mégsem ezt látjuk, akkor hiányzó függőségről kapunk tájékoztatást, amit a Plugins&dependendies oldalon pár kattintással pótolhatunk.
Látható, hogy ez egy TemperGOLD 3.1 típusú eszköz. Beállítható, hogy hány másodpercenként kérje le az adatot. (És természtesen amennyiben állítottunk be Controller-t - pl MQTT-t - akkor megadható, hogy továbbítsa is ezt az adatot egy szerver felé)
A Formula mezőben megadható pl a lineáris korrekció, ez példának okáért 1 fokot levon a mért eredményből kijelzés előtt: %value%-1
És máris érkeznek a hőmérséklet adatok:
Egyébként nem csak normál Linuxos PC-n, de persze Raspberry-n is használható, de arra inkább más, pontosabb megoldásokat javasolnék, pl DS18B20, DHT22, HTU21D, AM2320
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.