Aki már próbálta korábban bármilyen elemes/akkus WiFi-s mozgásérzékelővel okosítani otthonát, szomorúan tapasztalhatta, hogy az esetek nagy részében hetek alatt megette az elemet az eszköz. Ennek nagyon egyszerű a magyarázata egyébként: az általánosságban használt ESP8266 chip nem elembarát fogyasztásáról híres.
Ám az Allterco (akiknek ez úton is köszönöm a tesztre küldött eszközt!) ismét nagyot villantott, a most megjelent Shelly Motion megoldja a problémát, egy új játékos, a Silicon Labs által gyártott chip segítségével. Ez a WGM160P (ami immár nem ESP alapú), melynek 270 - 290 mikroAmper fogyasztása van folyamatos WiFi kapcsolat mellett! (DTIM3 üzemmódban)
Aktív használat mellett 12 hónapos (vagy minimális mozgás esetén akár 3 év) működési időt ígérnek egy töltéssel, ami nagyon jónak számít, nemhogy a WiFi-s, de még a Zigbee eszközök között is.
Mivel a hálózati kapcsolata állandó, a vezérlőnek nem kell alvó módba lépnie, nem kell újra IP címet kérnie, újra csatlakozni a WiFi hálózathoz, ahogy a korábbi hasonló eszközök tették, így a reakcióideje a másodpercnél is kevesebb, jellemzően 0.2-0.3 másodperc közötti!
Íme egy gyors sebesség-teszt:
A fenti teszten is látható, illetve szemmel alig követhető a gyorsasága. Kikockáztam a felvételen, a DDD módszerrel 7 képkocka alatt, MQTT módon pedig 9 képkocka alatt tudta felkapcsolni a fényt.
A mozgásérzékelő hatótávolsága hivatalosan 8 méter, bár szűkebb szögben akár 10 méterre is ellát. Az érzékenység a menüjében finomítható. Alapértelmezett értéke 50, ami nagyjából csak a 15kg feletti élőlényekre jelez, gyakorlatilag ez a "kisállatvédelmi" beállítási lehetősége, amivel a hamis pozitív jelzéseket tudjuk csökkenteni. (Ha netán ez mégis kevés lenne, a "Pulse Count" számon tudunk még emelni)

A mozgásérzékelőnek van egy "Blind Time" beállítása is (1-5 perc), ez az időintervallum az, amíg nem jelzi az újabb mozgásokat az előzőtől kezdve. (energiatakarékossági megfontolásból és nem mellesleg a WiFi sáv túlzott igénybevételétől is véd ez a beállítás)
Beépített gyorsulásmérő van benne, ez a leszerelés elleni szabotázsvédelem (tamper) céljára szolgál, valamint fényérzékelővel is felszerelték, hogy a napszaknak megfelelő akciókat tudjunk végrehajtani. A lux-ban mért értékeknek megfelelő sötétség-szürkület-világos szinteket is tudjuk kézzel finomítani a Sensor Control menüpontban. A lux értéket lejelenti az eszköz MQTT-n keresztül is amikor mozgás van, vagy a 60 percenkénti állapotjelentésekkor. (ami azért nem túl gyakori, ha csak fényérzékelőt szeretnénk)

Mielőtt elfelejteném, adós vagyok a magyarázattal, hogy mi is az a "DDD". Ez a Shelly "Direct Device to Device" közvetlen eszközök közötti vezérlést lehetővé tevő megoldása, ami egyébként teljesen mezei URL alapú HTTP hívásokat jelent: az API-ban meghatározott URL-eket meg tudja hívni egy Shelly egység meghatározott feltételek teljesülése esetén, ezek az "Action"-ök.

Példának okáért a mozgásérzékelőben beállítható, hogyha a fényérzékelő szerint sötét van és mozgást érzékel, akkor kapcsoljon fel egy hálózaton vezérelhető eszközt. A módszernek előfeltétele, hogy a vezérelt eszköznek fix IP címe legyen. (bár ha routerünkön a lokális névfeloldás jól működik, az eszköz neve is használható, de ez már haladó IT ismeret) A fenti képen látható példában bármilyen mozgásra aktiválja a 192.168.2.84 IP címen található Shelly LED-et.
Lássuk a kezelőszerveit: nincs valami sok, az alján található, kizárólag töltésre szolgáló microUSB aljzat mellett jobbra található a töltést visszajelző vörös LED, balra pedig az egyetlen nyomógombja... elsőre nem nagyon látszik melyik lyuk mi lenne, a LED-et mindenesetre ne próbáljuk nagyon nyomkodni!
A nyomógomb funkciói:
- rövid gombnyomás AP üzemmódban felébreszti az eszközt (AP módban 3 perc után elalszik ugyanis)
- rövid gombnyomás wifi kliens üzemmódban = státuszküldés
- 5 másodperc hosszú gombnyomás kliens módban = átvált AP üzemmódra - konfiguráláshoz
- 10 másodperces nyomva tartás = beállítások gyári visszaállítása
A Shelly eszközöknél megszokott módon a kezdeti konfigurációját az úgynevezett AP módban tudjuk elvégezni, amint ebbe az üzemmódba kapcsoltuk, megjelenik egy "shellymotion-xxx" nevű wifi AP, amire csatlakozva böngészővel a http://192.168.33.1 IP címet megnyitva beállítható az eszköz.
Itt szúrnám közbe, hogy csak az IoT eszközöknél szokásos 2.4Ghz-es sávon működik ez az eszköz is, az 5Ghz-es sávot nem ismeri.
Az Internet & Security részben tudjuk megadni saját wifi hálózatunk nevét és jelszavát:
Miután sikeresen megadtuk ezeket és a Connect-re nyomtunk, elvileg máris elérhető saját hálózatunkból is.
A csomag tartalmaz falra szerelést segítő, két darabos műanyag konzolt, mely nem túl nagy, ám éppen megfelel a célnak:
LED jelzések
- Kék folyamatos fény - Beállítási mód
- Vörös villogás - Mozgás érzékelés, jelentve
- Zöld villogás - Mozgás érzékelve, jelentés tiltva
- Kék/Zöld/Vörös felváltva - Újraindulás vagy rezgés érzékelve
- Kék villogás - Firmware frissítés
- Egy kék villanás - Beállítások változtak
A Settings menüpont alatt egyébként lehetőség van a LED-ek teljes letiltására, ez energiatakarékossági okokból sem rossz ötlet, illetve ha vagyonvédelmi céljaink is vannak vele, felesleges felhívni a figyelmet az eszközre, és a látószögére. A hatótáv tesztelésére beállításkor viszont nagyon hasznos funkció.
Amit még érdemes tudni az eszközről:
- A DTIM3 mód egyik sajátossága, hogy ugyan aktív a kapcsolat - aktívan figyeli a bejövő csomagokat - viszont a ping-idő egy kicsit hullámzó, és a webes felület elérése sem mindig ment elsőre. Nem is ajánlott a webes felületét indokolatlanul betölteni, miután bekonfiguráltuk, ez ugyanis aránylag erőforrás-igényes.
- Az eszköz beltéri használatra készült (nem vízálló), kültéren, magas páratartalmú helyen, illetve közvetlen napsütésnek kitéve nem ajánlott a használata.
MQTT
Az MQTT beállítása ugyanúgy a Internet&Security->Advanced developer settings alatt található, mint minden más, korábban bemutatott Shelly esetében, ezt külön nem írnám le mindig... Természetesen a Domoticz-hoz készített Shelly MQTT plugin támogatja ezt az eszköztípust is.
A Shelly_MQTT telepítése a >> Shelly1 cikknél << már kivesézésre került.
Lényeg, hogy miután MQTT-n sikeresen összekapcsolódott a Domoticz-al, az alábbi eszközök jönnek létre:

HARDVER
Ahogy azt a blog visszatérő olvasói bizonyosan sejtették, nem tudtam megállni, hogy szét ne szedjem a kütyüt... :)
Már első fogásra is sejtettem, hogy az akkupakk adja a súlya (szumma 146 gramm) nagy részét. Praktikus módon két darab 3.7V-os 18650 akkuval biztosítják az összesen 6500mAh kapacitást.

Megfordítva a lapot, szemünk elé tárul a működtető rész, a kerek mozgásérzékelő szenzor, körülötte a visszajelzést biztosító 3 RGB LED-el, és balra fent ott lapul az a bizonyos WGM160 chip. Nem mondanám zsúfoltnak az áramköri lapot, egyértelműen az akkupakk adja meg a méreteit. ( 85mm x 59mm x 36mm )
Kivezetésre kerültek a programozást segítő lábak, ám mivel nem ESP-ről van szó, nem hiszem, hogy fogunk hozzá alternatív firmware-eket kapni (egy jó darabig legalábbis). Viszont a Shelly gyári firmware kiválóan működik helyi hálózatban, akár felhő nélkül, így ez nem akkora érvágás véleményem szerint.

A WGM160P igazából egy Cortex-M4 72Mhz (EFM32GG11) vezérlő és egy WF200 wifi chip kombinációja, Gecko OS fut rajta, 512kB memóriával és 2MB flash tárhellyel felszerelve.
Ami még igazán ígéretes, bár nem tudom az Allterco tervezi-e használni: a WGM160P képes vezetékes ethernet csatlakozót is fogadni - az ESP32-höz hasonló RMII interfészen keresztül. Tehát elméleti akadálya nincs a WiFi-s mellett vezetékes okoseszközökkel előállniuk a jövőben.

Ítélet
Pozitívum a remek akkukapacitás, készenléti és használati idő, a reakciósebesség, a lokális "felhőtlen" működési lehetőség.
Igazából azon kívül, hogy a fényérzékelő adatait nem tudjuk a mozgástól függetlenül 60 percnél sűrűbben megtudakolni az eszköztől, semmi negatívumot nem tudok róla mondani. Kifejezetten ajánlott. Remélem hamarosan ilyen chippel szerelt nyitásérzékelőt is piacra dobnak, mert a WiFi-s nyitásérzékelőkre is ráférne egy ilyen jellegű fejlesztés.
A Shelly Motion hivatalos webshopján megjelent, 39.9 euros árcímkével (durván 14000Ft) nem mondható éppen filléres tételnek, nagyjából egy szinten van a Z-Wave eszközök árával, és igazság szerint ebből akár két Zigbees mozgásérzékelőt vehetnénk. Ám az új technológiák jellemzően drágábbak a bevezetésükkor.
Gyártói információk:
Hazai hivatalos viszonteladó:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal